مقالات

بهترین مارک های مولتی متر موجود در بازار

مولتی متر یک ابزار اندازه گیری بسیار مهم و موثر است و اغراق نیست اگر بگوییم هرکسی که با برق و الکترونیک سر و کار دارد باید یک مولتی متر داشته باشد، که با آن انواع وسایل الکتریکی را تشخیص ، نقص ، آزمایش و تعمیر کند. امروزه این محصولات الکترونیکی مدل ها و انواع مختلفی دارند که خرید یک مولتی متر را کمی دشوار و پیچیده می کند. اما نگران نباشید ، اگر این  مقاله را دنبال کنید ، ما با چند نکته مهم شما را راهنمایی می کنیم تا بهترین مارک مولتی متر را بررسی و خریداری کنید.

نکاتی که هنگام خرید بهترین مولتی متر باید رعایت شود

دانستن نوع نیاز

اولین چیزی که باید قبل از خرید مولتی متر به آن توجه کنید ، نوع نیاز شماست. در واقع ، شما باید بدانید چه زمانی قصد استفاده از مولتی متر را دارید؟! آیا شما یک برقکار حرفه ای هستید یا فقط می خواهید از این محصول برای حل مشکلات برق برخی از لوازم خانگی خود استفاده کنید. این اولین چیزی است که باید به آن فکر کنید و سپس این دستگاه الکترونیکی را خریداری کنید.

آنالوگ یا دیجیتال

به طور کلی امروزه می توانید مولتی مترهای دیجیتال یا آنالوگ (دستی) را در بازار پیدا کنید که البته از نظر عملکرد تفاوتی ندارند و فقط از مدل های قدیمی یا جدید آنها صحبت می کنند. بد نیست بدانید که بسیاری از مولتی مترهای دیجیتال از قبل دارای توابع مختلف دیگری مانند: شمارنده فرکانس ، فشارسنج ، دماسنج ، توانایی اندازه گیری ظرفیت و … هستند.

گستره مولتی متر

همانطور که گفتیم ، مولتی مترها مدل های زیادی دارند که به طور طبیعی گستره های عددی مختلفی دارند. بد نیست بدانید که تعریف گستره برای این دستگاه های اندازه گیری چنین است: کمترین تغییر ولتاژ اندازه گیری شده توسط دستگاه.

دقت اندازه گیری

دقت اندازه گیری برای مولتی متر به این معنی است که خطا در فرایند اندازه گیری قابل قبول است و بیش از این تعداد دیگر قابل اعتماد نیست! به یاد داشته باشید که هرچه محصول الکترونیکی شما دقیق تر باشد ، کار با آن نیز دقیق تر خواهد بود.

مقاومت

بارها دیده شده است به محض اتصال مولتی متر به یک مدار فعال الکترونیکی ، یک اتصال الکترونیکی قوی به دست می آید که در عین حال بر عملکرد مدار تأثیر منفی می گذارد و باعث آسیب دیدن مولتی متر می شود و به شما نشان می دهد یک عدد کاملاً نادرست! به همین دلیل مقاومت مولتی متر یا همان امپدانس حرفه ای بسیار مهم است و باید زیاد باشد.

قیمت مولتی متر

یک اشتباه بسیار رایج در بین خریداران این دستگاه الکترونیکی توجه به قیمت مولتی متر است. به خاطر داشته باشید که این دستگاه ابتدا باید کاملاً استاندارد باشد و از ویژگی های ایمنی لازم برای همه افرادی که با آن کار می کنند ، برخوردار باشد! بنابراین بهتر است فریب مولتی مترهای گران قیمت را نخورید یا فریب محصولات ارزان را نخورید. لازم به ذکر است که بسیاری از این دستگاه های الکترونیکی برخلاف آنچه فروشندگان یا تولیدکنندگان می گویند ، کاملاً ساده و بی کیفیت بوده و به هیچ وجه مفید نیستند ، خصوصاً در زمینه برق و انرژی.

تاکنون نکاتی را در مورد انتخاب و خرید مولتی متر فرا گرفته ایم. در زیر لیستی از خرید بهترین مارک های مولتی متر ارزان ، با کیفیت و محبوب بازار ایران برای شما آورده شده است. تمام این مولتی مترها از کیفیت بالا و قیمت مناسبی برخوردار هستند.

بررسی و خرید بهترین مارک های مولتی متر

 

1. کلمپ مولتی متر VALUE مدل VMC-1

سری های VMC-1 با ساختار ارگونومیک و محافظت از اضافه بار برای هر محدوده و هر صنفی طراحی شده است ، که آن را به ابزاری برتر برای برق تبدیل می کند. سری VMC-1 می تواند ولتاژ AC / DC ، جریان AC ، مقاومت ، دیود ،  خازن ، دما و اندازه گیری داده ها را انجام دهد ، اندازه گیری حداکثر / دقیقه ، اندازه گیری مقدار نسبی ، NCV (ولتاژ غیر تماسی) ، نشانگر کم بودن باطری شما به راحتی میتوانید این محصول را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید. Multimeter دستگاهی است که برای اندازه گیری کمیت های الکتریکی از جمله جریان، ولتاژ، مقاومت الکتریکی، ظرفیت خازنی و … استفاده می شود. این دستگاه از مهم ترین ابزار الات تعمیرکاران و مهندسان برق و الکترونیک می باشد و در هر کارگاهی حداقل یک مولتی متر موجود هست. Multimeter  ها به طور کلی در دو نوع آنالوگ و دیجیتال موجود می باشد هر چند نوع آنالوگ یا عقربه ای منسوخ شده و دیگر تولید نمی شود.

2. مولتی متر مدل کلمپ DT-266

اساس اندازه گیری جریان در این مولتی مترها القای جریان الکتریکی در مدار یا گیره توسط جریان عبوری از یک سیم منفرد است که از آن عبور می کند. این می تواند تا 1000 آمپر جریان الکتریکی را اندازه گیری کند ، و همچنین ولتاژ و مقاومت الکتریکی را اندازه گیری می کند. مناسب ترین نوع مولتی متر برای مصارف خانگی مدل DT-266 از سری کلمبیا است.

3. مولتی متر دیجیتالی مدل DT-830Dplus

این مینی مولتی متر DT-830Dplus برای اندازه گیری مقادیر الکتریکی تعمیرات موبایل و سایر وسایل الکترونیکی استفاده می شود. ابعاد این دستگاه مینی به گونه ای طراحی شده است که به راحتی در کیف قرار می گیرد و حمل آن آسان است. ممکن است فکر کنید که با وجود اندازه کوچک ، قابلیت های آن محدود است ، اما با وجود اندازه کوچک ، این مولتی متر از قابلیت های بسیاری برخوردار است.

4.کلمپ مولتی متر مدل 266

کلمپ مولتی متر مدل 266  یا  کلمپ متر هاهای 266 ، با ایده  مبتنی بر الکترومغناطیس وارد چرخه تولید شده اند. اساس اندازه گیری جریان به شکل ساده، القای جریان الکتریکی در حلقه یا همان کلمپ ،به وسیله جریانی که از تک رشته سیمی گذشته و از درون آن می گذرد ، می باشد . اندازه گیری جریان  به وسیله یک رشته سیم، بدون آنکه به عایق و یا رسانای آن سیم آسیبی برسد، به تعمیرکاران و یا افرادی که در ارتباط با برق رسانی کار می کنند کمک زیادی در انجام صحیح کار و سرعت بخشیدن در رسیدن به نتیجه مطلوب می کند. کلمپ مولتی متر مدل 266، تا 1000 آمپر جریان الکتریکی را اندازه گیری می کند و علاوه بر جریان؛ ولتاژ و مقاومت الکتریکی را نیز می تواند اندازه گیری بکند. همچنین این دستگاه قابلیت اندازه گیری ولتاژ متناوب تا 750 ولت و اندازه گیری ولتاژ مستقیم  را تا 1000 ولت و مقاومت  را تا 2000 کیلو اهم  دارد.  از ویژگی های دیگر کلمپ متر مدل 266 قابلیت اندازه گیری تست عایق و دیتا هلد می باشد.

5. مولتی متر دیجیتالی مدل MAS830L

این مدل مولتی متر مجهز به یک انتخابگر اختیاری است که به طور خودکار گستره اندازه گیری را تعیین می کند. آزمایش اجزایی مانند دیودها و ترانزیستورها نیز می تواند با استفاده از این مولتی متر انجام شود. این مولتی متر برای کارهای ساده آزمایشگاهی بسیار مناسب است.

6. مولتی متر مدل کلمپی BE38

کیفیت بدنه این مولتی متر و همچنین سایر مدل های تولید شده توسط برند Clamp از درجه بالایی برخوردار است. این دستگاه می تواند تا 300 ولت را در هادی های تک فاز اندازه گیری کند. یک نکته بسیار مهم برای این مولتی متر این است که هنگام خرید باید به محدوده دمای کار توجه کنید. گستره کارکرد مولتی متر BE38 از صفر تا 40 درجه است.

7.مولتی متر دیجیتالی مدل Victor VC97

این مدل از مولتی متر یکی از کاربردی ترین و استاندارد ترین تجهیزات است که برای اندازه گیری دقیق تعمیرات و راه اندازی در کارخانه ها ، کارگاه های تولیدی ، آزمایشگاه ها و خدمات برق و الکترونیک و غیره استفاده می شود. با کمک این مولتی متر دیجیتال می توان ولتاژ ، جریان و مقاومت الکتریکی ، ظرفیت ، فرکانس و دما را اندازه گیری کرد.

8. مولتی متر کلمپی مدل mt87

کلمپ مترها یا مولتی مترهای کلمپی با ایده ای مبتنی برا الکترو مغناطیس پا به فرایند رقابت و بازار باز کرده اند. اندازه گیری جریان عبور کرده از یک رشته سیم ، بی آنکه به رسانای آن سیم خدشه ای وارد کند، به تعمیرکاران کمک فوق العاده ای در جهت انجام درست و بی نقص کار می کند. کلمپ متر، تا چهارصد آمپر جریان الکتریکی را به وسیله کلمپ اندازه گیری می نماید. همچنین کمیت های ولتاژ متناوب را تا ششصد ولت و مقاومت الکتریکی را تا دویستا کیلو اهم اندازه گیری می نماید. از دیگر امکانات این وسیله تست دیود و تست اتصال کوتاه با صدای بیزر هست.

متن پایانی:

امیدواریم این مقاله به شما در انتخاب و خرید بهترین مارک های مولتی متر مناسب کمک کرده باشد. اگر سوالی یا نظری یا مولتی متر بهتری را میشناسید از طریق کامنت با ما در میان بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *